Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tolna megye várai

Ár:
10.500 Ft
Gyártó: Históriaantik Könyvesház Kiadó
Cikkszám: 978-963-7391-93-4
Elérhetőség: RENDELHETŐ

Leírás és Paraméterek

Ebben a kötetben Tolna megye erődítményeit adom közre, az őskori földváraktól a kuruc kori sáncokig (a római és kuruc kori erődítéseket csak akkor említem, ha azok más korszak váraihoz kapcsolódnak). Az anyaggyűjtés és a terepmunka is a jelenlegi Tolna megyére terjedt ki: tehát nem tárgyalom azokat a várakat, amelyek a középkor folyamán lényegesen nagyobb kiterjedésű megye Ny-i, illetve D-i, a jelenlegi Somogy, illetve Baranya megye területére esnek. A somogyiakat Nováki Gyula és Magyar Kálmán dolgozta fel, a baranyaiak egy részét Tolnai Gergely egyetemi szakdolgozatában gyűjtötte össze.
Hasonló összefoglalások már korábban is készültek, egy teljes megyére, az őskortól a kuruc kor végéig terjedő időszakra vonatkozóan a közelmúltban megjelent, Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kötet az első, és ezt követi Tolna megye.
Hazánkban az utóbbi évtizedekben a sánccal-árokkal védett várak jelentős mértékű pusztulása tapasztalható. Ennek oka elsősorban az intenzív szántóföldi művelés, erdőirtás, és a különböző természetkárosító létesítmények (pl. motocross-pályák) megjelenése. Az ilyen erődítések nyomait sok esetben már csak légi felderítéssel, légi fényképezéssel lehet dokumentálni.
Egyaránt kutattam az őskori és a középkori várakat is. Miután a római táborokat, őrtornyokat Visy Zsolt részletesen feldolgozta, én csak azokat tárgyalom, ahol ugyanott más korszakokban is készült erődítés. A török kori palánkokkal Gaál Attila foglalkozik, ezért én csupán a publikációkban is megjelent eredményeire hivatkozom. Ugyanez vonatkozik a kuruc kori sáncokra, ezeket Nováki Gyula mérte fel és foglalta össze.
A kötet szerkezete: az előszó után ismertetem a földrajzi környezetet, majd a kutatástörténetet és a várakkal kapcsolatos helyneveket. Ezután mutatom be a várakat: a könnyebb áttekinthetőség érdekében külön-külön fejezetben szerepelnek az őskor, majd az Árpád-kortól a török kor végéig terjedő időszak erődített helyei (a várak, majd az erődített kolostorok). A jól meghatározható objektumok után külön-külön fejezetbe soroltam a bizonytalan korú, rendeltetésű helyeket; az azonosítatlanokat (amelyeket bármely ok miatt nem tudtam lokalizálni); végül azokat, amelyek nem bizonyultak várnak. A keresés megkönnyítéséhez helynévmutatót készítettem....

Műfaj régészet
ISBN 978-963-7391-93-4
ISSN 0237-9090
Sorozat Varia Archaeologica Hungarica 22.
Kiadó MTA Régészeti Intézet
Kiadás éve 2007
Kötés típusa Keménytáblás
Oldalszám 482
Nyelv magyar
Méret A4 205 x 287
Tömeg 2028 g