Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Fotó és néprajzi muzeológia – Tanulmányok

Ár:
2.990 Ft
Cikkszám: 963-9540-08-0
Elérhetőség: RENDELHETŐ

Leírás és Paraméterek

A néprajzkutatók korán, már a fényképezés hőskorában felismerték a kamerák nyújtotta lehetőségeket. Kezdetben hivatásos fényképészek, illetve amatőrök munkáira támaszkodtak, majd többen is fényképezőgéppel fölszerelkezve mentek kutatóútjaikra.

Az 1860-as években már létezett az „etnográfiai fénykép” műfaja. A fotó a század végére a formálódó szakkutatás elengedhetetlen segédeszköze lett. A fényképezés azonban nemcsak kísérte a néprajz – s tágabban a nemzetközi etnológia – tevékenységét, hanem szervesen hozzá is járult a szakterület kialakulásához, illetve forrásbázisa létrejöttéhez.

A 20. századot évtizedeken át a kitartó, információk tömegét rögzítő és fölhalmozó néprajzi fényképezési gyakorlat jellemezte. Utolsó két-három évtizedében a fotó és a néprajzi kutatás korábban kialakult viszonyában többféle változás tapasztalható. Egyrészt a néprajzkutatók érdeklődését felkeltette, hogy az emberek – különösképpen a falvak, mezővárosok lakói – hogyan használják fel saját életükben a fényképeket, s milyen alkalomból vagy milyen céllal készíttetnek maguknak fotókat. Másrészt a magánélet, a közelmúlt, a történeti sorsfordulók eseményeit kísérő általános figyelem következtében a személyes dokumentumként kezelhető fényképek a néprajzban is újszerű forrássá váltak. Harmadrészt a fotótörténeti szempontok és a fotóelméleti változások közvetett hatásai kimondva-kimondatlanul befolyásolják a néprajz és az antropológia fényképekkel kapcsolatos gyakorlatát és általános fölfogását. Legújabban pedig a digitális képrögzítés következményeivel kell számolnunk.

Műfaj néprajztudomány
ISBN 963-9540-08-0
ISSN 1586-7986
Sorozat Tabula Könyvek 6.
Szerkesztő Fejős Zoltán
Kiadó Néprajzi Múzeum
Kiadás éve 2004
Kötés típusa Füles kartonált
Oldalszám 250
Nyelv magyar
Méret B5 165 x 235
Tömeg 507 g