Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az együttélés történelme

Ár:
2.990 Ft
Cikkszám: 978-963-291-6
Elérhetőség: RENDELHETŐ

Leírás és Paraméterek

A Magyar Királyság már az államalapítás idején is – ahogy ezt ma mondanánk – multietnikus ország volt. Bizonyos népek már a honfoglalás előtt itt éltek a Kárpát-medencében, néhány a honfoglalókkal együtt érkezett, másokat pedig – mint például a szászokat is – később hívtak az országba. A középkorban a mindenkori uralkodók arra törekedtek, hogy az ország erős legyen, független maradjon, és az itt élő népek békében éljenek egymással, miközben a többséget a magyarok tették ki. A folyamatos fejlődésnek a középkorban a 150 éves török uralom vetett véget, majd 1686 után az ország etnikai összetétele is nagy mértékben megváltozott. A nemzetiségek közül a magyarok aránya csak az 1910-es népszámláláskor került túlsúlyba. Azonban ez a „többségi arány” is jórészt csak a magyar nacionalizmusnak, az asszimilációnak és a folyamatos magyarosítási törekvéseknek volt a következménye.

A XIX. és a XX. századi nacionalizmus és kommunizmus a Kárpát-medence nemzetiségeinek korábbi békés együttélésében tragikus változásokat hoztak. Szerencsére a mai Magyarországon a 13 elfogadott történelmi nemzetiség széleskörű nemzetiségi jogokkal bír.

Ez a 2020-ban a Magyar Nemzeti Levéltár által kiadott Az együttélés történelme: nemzetiségi kérdés Magyarországon című munka a 13 nemzetiség és a Magyarországon élő zsidók történetét feldolgozó sorozat első, bevezető tanulmánykötete. A kiadvány 13 tanulmányt tartalmaz, melyek a középkortól az 1989-es rendszerváltozásig dolgozzák fel az országban élő nemzeti és vallási kisebbségek történetét.

A honfoglalástól a XV. századig tartó időszakot az első tanulmány taglalja. Ebben a németek, a szlávok és a románok mellett a középkori királyság muzulmán és zsidó kisebbségéről is olvashatunk. A további tizenkét tanulmányban a török uralom utáni időszakot dolgozták fel, így ezekben a magyarországi német tematika is nagyobb hangsúlyt kapott. Olyan kérdésekre, hogy hogyan változott az ország kora újkori etnikai összetétele, hogy milyen volt ezeknek a nemzeti kisebbségeknek a magyarokkal való együttélés, illetve hogy hogyan alakult ki az ún. „hungarus-tudat” szintén választ kapunk. A XIX. század korszakai, így a reformkori magyar nyelvi nacionalizmus, a nemzetiségek 1848/49-es szabadságharchoz való viszonyulása, valamint a dualizmus előtti és utáni törekvéseik szintén nem maradnak érintetlenül. A XX. századi eseményeket az utolsó hat tanulmány dolgozza fel. Ezekben többek között a nemzetiségek helyzetéről, törekvéseiről és cselekvéseiről az első világháborúban, a trianoni békeszerződést követően, a két világháború között, a második világháború alatt és az azt követő időszakban is olvashatunk. A magyarországi német származású olvasóknak különösen érdekes lehet Ritter György tanulmánya. Ebben a menekülés, az elűzetés és a kényszermigráció tematikáját részleteiben ismerhetjük meg nemcsak a magyarországi németek, hanem a felvidéki magyarok és bukovinai székelyek, tehát a magyar telepesek kontextusában is.

Ezt a tanulmánykötetet mindazoknak ajánljuk, akiket érdekel a magyarországi nemzetiségek helyzete a középkortól a XX. századi rendszerváltozás korszakáig terjedő időszakból.

Műfaj történettudomány
ISBN 978-963-291-6
ISSN 2732-1525
Alcím Nemzetiségi kérdés Magyarországon. Tanulmányok
Sorozat Magyarországi Kisebbségek. Nemzeti, Nemzetiségi és Vallási Közösségek
Szerkesztő L. Balogh Béni et al.
Kiadó Magyar Nemzeti Levéltár
Kiadás éve 2020
Kötés típusa Keménytáblás
Oldalszám 308
Nyelv magyar
Méret B5 165 x 235
Tömeg 650 g