Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az Árpád-kori országbírók, udvarbírók és helyetteseik okleveleinek kritikai jegyzéke

Ár:
3.500 Ft
Cikkszám: 978-963-631-289-3
Elérhetőség: RENDELHETŐ

Leírás és Paraméterek

A Magyar Tudományos Akadémia Történelmi Bizottsága majd' száz éve, 1913-ban tűzte ki célul az Árpád-kori oklevelek kritikai jegyzékének elkészítését, amelyből csak a legnagyobb „falat", az Árpád-házi királyi család okleveleinek jegyzéke készült el. A munkán a hazai diplomatika egyik legnagyobb formátumú egyénisége, Szentpétery Imre kezdett dolgozni, és művét végül az oklevéltan akkori nagy „doyenje", Borsa Iván fejezte be. Szentpétery az Árpád-házi királynék és hercegek okleveleinek feldolgozásába is belekezdett, kézirata el is készült, és végül annak jelentősen kiegészített változatát Zsoldos Attila adta ki 2008-ban, ezzel lezárult az uralkodócsalád okleveleinek kritikai számbavétele.
Magam eredetileg nem közvetlen módon akartam folytatni a sort a király utáni legmagasabb világi méltóságnak, a nádoroknak okleveleivel. A nádori intézmény Árpád-kori történetével a készülő PhD-disszertációm miatt foglalkoztam, és ehhez kezdtem összegyűjteni a forrásanyagot. Kezdetben csak egy saját magam számára készített adatbázisnak szántam, később egy függeléknek a doktori disszertáció végére. A re- gesztagyűjtemény végül annyira „kinőtte magát", hogy felmerült az önálló munkaként való megjelentetése is - ekkor kezdtem átdolgozni a Kritikai jegyzék-sorozat formájára, ám még ezzel együtt is őriz néhány olyan jegyet magán, amely némileg eltérővé teszi a sorozat korábbi tagjaihoz képest (ezek számbavételét és indoklását lásd a regesztázás módjáról szóló bővebb fejezetben).
A kézirat lektorálását és szakszerűbb formába öntését Piti Ferenc és C. Tóth Norbert lelkiismeretes aprólékossággal végezte el, amit ezúton is nagyon köszönök. Emellett segítségemre voltak a könyv kiadásában is, amelynek anyagi hátterét a Magyar Tudományos Akadémia Támogatott Kutatócsoportok Irodája biztosította. Végül köszönet illeti még volt egyetemi tanáromat, Thoroczkay Gábort, aki nem csak a pályámon való elindulásban segített sokat, de a figyelmemet annak idején a nádori intézmény történetére fordította - így bizonyos értelemben neki is része van abban, hogy ez a mű megszületett.


Szeged, 2012. szeptember

Műfaj történettudomány
ISBN 978-963-631-289-3
Sorozat A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának Kiadványai II. Forráskiadványok 58
Szerkesztő Szőcs Tibor
Kiadó Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára
Kiadás éve 2020
Kötés típusa Keménytáblás
Oldalszám 324
Nyelv magyar
Méret B5 165 x 235
Tömeg 648 g